GüNDEM Haber Girişi : 05 Mayıs 2021 09:13

"Üçüncü doz yerli aşıyla yapılabilir" - Son Dakika Haberleri

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye nüfusunun üç katı kadar aşı için sözleşme yapıldığını, yerli aşının eylül ya da ekim ayında hazır olacağını söyledi. Koca, hatırlatma dozunun da yerli aşıyla yapılacağını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Yeni Şafak gazetesine verdiği röportajda, aşı çalışmalarında gelinen son durumu anlattı.

Birden fazla yerli aşının yıl sonuna doğru kullanıma geçeceğini belirten Bakan Koca,  ikinci dozdan 6 ay sonra tavsiye edilen "üçüncü doz" olarak ifade edilen hatırlatma dozunun yerli aşı ile yapılabileceğini kaydetti.

Nüfusun 3 katı kadar aşı siparişi

Dışarıdan aşı tedarikle ilgili soruları da cevaplayan Sağlık Bakanı, Türkiye'nin nüfusunun 3 katı kadar aşı sipariş ettiğini söyledi.

Koca, "100 milyonu Çin, 50 milyonu Sputnik. Sputnik’in tedarik planlı birkaç hafta içerisinde netleşmiş olacak. Ayrıca 90 milyonu da BioNTtech olmak üzere toplam 240 milyon. Yani nüfusumuzun 3 katı kadar doz ile ilgili yapılmış sözleşmelerimiz var" dedi.

"Milyonlarca vatandaşımıza uyguladığımız aşının sonuçlarını açıklayacağız"

Çin'in Sinovac aşısının etkinliğinin bağımsız kuruluşlar tarafından yüzde 83 buçuk olarak ölçüldüğünü vurgulayan Bakan Koca, "Biz de iki üç hafta içinde, milyonlarca vatandaşımıza uyguladığımız aşının sonuçlarını açıklamış olacağız" diye konuştu.


Kaynak : Trthaber.com.tr