DüNYA Haber Girişi : 11 Haziran 2021 19:04

Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki Filistinlilere destek gösterisi - Son Dakika Haberleri

İsrail tarafından işgal altındaki Doğu Kudüs´ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde evlerinden zorla çıkarılma tehdidi altındaki Filistinlilere destek için gösteri düzenlendi.

İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden Yüksek Arap Takip Komitesinin (YATK) çağrısı üzerine Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki Filistinlilere destek gösterisi düzenlendi. 

Düzenlenen gösteriye İsrail Meclisindeki (Knesset) Arap milletvekilleri de katıldı.

Çok sayıda İsrail polisi Şeyh Cerrah Mahallesi'nde barikat oluşturarak göstericilerin tahliye edilmesi planlanan Filistinlilerin evlerinin bulunduğu kısma geçmesine izin vermedi.

"Terk etmeyeceğiz"

Gösteriye katılanlar, "Kudüs Filistin'in ebedi başkentidir", "Terk etmeyeceğiz" ve "Yerinden edilmeye ve etnik temizliğe hayır" yazılı dövizler taşıyarak İsrail karşıtı sloganlar attı.

İsrail mahkemeleri itirazları reddetmişti

Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yıllardır yerlerinden edilme tehlikesi yaşayan 27 Filistinli ailenin korku ve endişeleri İsrail makamlarının baskılarıyla yeni bir boyut kazandı.

Kudüs Sulh Mahkemesi, Yahudi yerleşimcilerin talebi üzerine 2019'da Şeyh Cerrah Mahallesi'nde oturan 12 Filistinli ailenin, evlerini yerleşimciler lehine boşaltmaları yönünde karar vermişti. Karara göre, bu ailelerden 4'ünün Ocak 2021'de evlerini boşaltmaları gerekiyordu.

Kudüs'teki İsrail şiddetinin perde arkası: Yıldır, kov, işgal et

Ailelerin itirazı üzerine kararın temyiz edilerek yeniden mahkeme sürecinin başlaması kararlaştırılmış ancak İsrail Merkezi Mahkemesi, şubat ortalarında bu 4 ailenin itirazını reddetmişti.

İsrail Merkezi Mahkemesi, bu yılın başında 7 ailenin, evlerini Yahudi yerleşimcilere bırakmak üzere boşaltması kararı vermişti.

İsrail polisi Şeyh Cerrah Mahallesi'nde toplanan Filistinlilere saldırdı

Mahkeme son olarak 4 Mart'ta Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinli ailelerin, karara yönelik itirazlarını geri çevirmişti. Yüksek Mahkeme, 2 Mayıs'ta Şeyh Cerrah'taki 4 aileye, Yahudi yerleşimcilerle "anlaşmaları için" 6 Mayıs'a kadar süre tanımıştı.

İsrail Yüksek Mahkemesinde 9 Mayıs'ta görülen duruşmada, nihai karar hazirana ertelenmişti.


Kaynak : Trthaber.com.tr