KüLTüR SANAT Haber Girişi : 22 Temmuz 2021 13:32

Koronavirüs süreci 'Pandemic' balesi ile sahnede - Son Dakika Haberleri

Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek olan "Pandemic" balesi sağlık görevlilerine ithaf edildi. Eser, 1 Ağustos saat 20.00'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın YouTube kanalından canlı yayınla dünya prömiyerini yapacak.

Koronavirüs salgını sürecini sanatsal bir yapıya dönüştürerek hazırlanan ve sağlık çalışanlarına ithaf edilen "Pandemic" balesi, canlı yayınlanacak dünya prömiyeriyle izleyiciyle buluşacak.

Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek eser salgın sürecini konu alıyor. Koreografisi Armağan Davran ile Volkan Ersoy'a ait eser, kahraman sağlık görevlilerine ithaf edilecek.

Canlı yayınlanacak

Dijital efekt ve özel tasarlanmış görüntülerle desteklenen eserde, dekor ve kostüm tasarımı Çağda Çitkaya, ışık tasarımı ise Mustafa Eski imzasını taşıyor.

Eserin dünya prömiyeri, 1 Ağustos pazar günü saat 20.00'de Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nden tüm Türkiye ve dünyadaki sanat severlere, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın YouTube kanalından canlı yayınla gerçekleştirilecek.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

"Pandemic" bale eseri, Bach, Vivaldi ve Albinoni'ye ait müzikleri ve Alper Saldıran'ın konuk sanatçı olarak yer alacağı konseptle sanat severlerle buluşacak.

"Salgın sürecini bale ile anlatmak istedik"

Eserin koreograflarından Volkan Ersoy, toplumu derinden etkileyen ve özellikle sanatçılarda derin izler bırakan salgın sürecini bale ile anlatmak istediklerini ifade etti.

Yaşadıkları süreci kronolojik olarak betimlerken aynı zamanda kendilerinde oluşturduğu izleri de tiyatral anlamda işlemeye karar verdiklerini belirten Ersoy, yaptıkları çalışmayı bale eserinden ziyade anlatım gücüyle de zenginleştirmek istediklerini anlattı.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

"Sağlık çalışanları için özel bir sahne tasarladık"

Balenin salgın süreci göz önünde bulundurularak az bir kadroyla sahnede yer alacağını ve kendi içerisinde ilkleri barındırdığını aktaran Ersoy, şöyle devam etti:

"Dünyada ilk kez salgın süreci bale gibi evrensel bir sanat dalıyla sergilenecek. Bu bizim ülkemizde, bizim sanatçılarımızla gerçekleştirilecek. Aynı zamanda sağlık çalışanlarına ithaf ettiğimiz için eserin içerisinde doktorlar ve sağlık çalışanları da yer alacak. Onlar için özel bir sahne tasarladık Armağan Bey'le. Eserin açılışında kendilerini de bale sanatçılarıyla birlikte sahnede göreceğiz. Bu da dünyada bir ilk olacak. Doktorların kendilerinin anlatıldığı, kendilerine ithaf edilen bir eserde sahnede yer almaları da başka bir anlam taşıyacak bizim için."

Bir bale eserinin canlı yayınla seyirciyle ilk defa buluşacağını vurgulayan Antalya Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Akın Ulutaş, sanatseverleri eserlerini izlemeye davet etti.


Kaynak : Trthaber.com.tr