GüNDEM Haber Girişi : 22 Temmuz 2021 15:05

Haziranın başından bu yana bir milyona yakın gurbetçi geldi - Son Dakika Haberleri

Geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle memleketlerine gelemeyen gurbetçiler, bu yıl Türkiye´ye akın etti. 1 Haziran-20 Temmuz tarihleri arasında 971 bin gurbetçi Türkiye'ye giriş yaptı.

Yıllık izinlerini Türkiye'de geçirmek isteyen gurbetçiler Avrupa'ya açılan sınır kapılarından yurda girişlerine devam ediyor.

İstatistiki verilere göre 1 Haziran-20 Temmuz döneminde geçen yıl yurda 289 bin gurbetçi giriş yapmıştı. Bu yıl ise giriş yapanların sayısı 3 kattan fazla arttı.

Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala ve Dereköy sınır kapılarından bu yıl Türkiye'ye 971 bin gurbetçi giriş yaptı.

Gurbetçinin ilk tercihi Kapıkule

Yunanistan üzerinden gelenler İpsala, Bulgaristan rotasından gelenler ise Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy sınır kapılarından giriş yapıyor. Avrupa'da yaşayan Türkler baba ocağına geliş yolunda en çok Kapıkule'yi tercih ediyor.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan gurbetçiler yıllık izinlerini memleketlerinde geçirmek üzere haziran ayı başından bu yana yoğun olarak Türkiye'ye giriş yapmaya başladı.

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı sınır kapılarından 1 Haziran-20 Temmuz tarihleri arasında 1 milyona yakın giriş yapan gurbetçilerden yüzde 75'i Kapıkule'yi tercih etti.

Söz konusu tarihlerde 191 bin araçla 746 bin 783 yolcu Kapıkule Hudut Kapısı'ndan giriş yaptı.

                               


Kaynak : Trthaber.com.tr