• Yayla

Güney Kore'den Google'a ceza - Son Dakika Haberleri

Güney Kore, adil rekabet karşıtı faaliyetleri nedeniyle Google'a 177 milyon dolar ceza kesti.

14 Eylül 2021 16:48

Güney Kore'den Google'a ceza - Son Dakika Haberleri

Güney Kore piyasa regülatörü tarafından yapılan açıklamaya göre, mobil işletim sistemleri ve uygulama pazarlarındaki piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı iddiasıyla teknoloji devi Google’a 177 milyon dolar para cezası kesildi.

Güney Kore Adil Ticaret Komisyonu (KFTC), Google’ın rakipleri tarafından üretilen mobil işletim sistemlerinin kullanılmasını engellediği yönündeki iddiaları araştırmak için 2016'dan beri şirketi izliyor.

Regülatöre göre Google, büyük anlaşmalar imzaladığı akıllı telefon üreticilerine "parçalanma karşıtı anlaşma (AFA)" imzalamalarını şart koşarak pazar rekabetini engelledi.

Akıllı cihazlar için yeni işletim sistemleri geliştirilmesine engel oldu

Söz konusu AFA anlaşması kapsamında, mobil cihaz üreticilerinin cihazlarına değiştirilmiş Android işletim sistemi sürümlerini yüklemelerine ve kendilerine ait özel Android sürümleri geliştirmelerine izin verilmiyor.

Piyasa regülatörüne göre, Google’ın bu uygulaması pazarda tekelleşmesine yol açarken, akıllı cihazlar için yeni işletim sistemleri geliştirilmesine de engel oldu.

KFTC para cezasının yanında, Google LLC, Google Asya Pasifik ve Google Kore'ye söz konusu uygulamaları sonlandırması talimatı verdi.


Kaynak : Trthaber.com.tr

Etiketler : google güney kore