KüLTüR SANAT Haber Girişi : 11 Haziran 2021 22:47

Alacahöyük Antik Kenti Türk Kızılay´ın kuruluşu sebebiyle ışıklandırıldı - Son Dakika Haberleri

Alacahöyük Antik Kenti, Türk Kızılay'ın kuruluşunun 153'üncü yıl dönümü nedeniyle kırmızı ışıkla aydınlatıldı.

Türk Kızılay'ın kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın desteğiyle Türkiye'nin sembolleşmiş yapılarının Kızılay'ın kırmızı rengiyle ışıklandırılması kararlaştırıldı.

Cumhuriyetin ilk resmi arkeolojik kazılarından olan Çorum’daki Alacahöyük Antik Kenti'nin Sfenksli Kapısı da kırmızı ışıkla renklendirildi.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Simgesel yapılar kırmızı ışıkla aydınlandı

Çorum Müzesi Müdürü Metin Çakar, gazetecilere, Türk Kızılay'ın 11 Haziran 1868 tarihinde Hilal-i Ahmer Cemiyeti adıyla kurulduğunu söyledi.

"Kızılay, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleşen proje kapsamında ülkemizdeki önemli simgesel yapılar ve önemli arkeolojik merkezlerden Göbeklitepe, Patara Antik Kenti ve cumhuriyetin ilk arkeolojik kazılarından Alacahöyük Antik Kenti'ndeki Sfenksli Kapı'yı bu gece kırmızı ışıkla aydınlattık."

Bu çerçevede, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Galata Kulesi, Göbeklitepe, Alacahöyük Sfenksli Kapı, Patara Antik Kenti, II. TBMM Binası/Cumhuriyet Müzesi ayrıca Atakule, İstanbul Ataşehir Metropol AVM Kulesi ve TOBB Kuleleri kırmızı ışıkla aydınlatıldı.


Kaynak : Trthaber.com.tr